مشـاوره‌ی انتخاب و خرید
مشـاوره‌ی انتخاب و خرید

وینزور

محمدرضا طاولی

مبلمان و طراحی داخلی
12 خرداد 1399

تاریخچه ی صندلی وینزور (Windsor chair )

 این صندلی نام خود را از شهر انگلیسی وینزور گرفته که رخدادی مربوط به حدود سال 1710 یعنی تقریبا 300 سال پیش است.وینزور شهری در رودخانه تیمز در جنوب شرقی انگلیس ، درست در غرب لندن است که به مرکز تجارت بین تولیدکنندگان و نمایندگی های لندن تبدیل شده بود و قلعه وینزِور Windsor Castle)  ) درهمان شهر وینزور، در شهرستان برکشر انگلستان قرار دارد. شهر سلطنتی ویندزور و میدنهد،یک منطقهٔ مسکونی در بریتانیا است که در برکشر واقع شده‌است.

تاریخ قلعه ویندزور به زمان ویلیام اول بر می‌گردد و بزرگترین قلعه دنیا محسوب می‌شود. این قلعه به همراه کاخ هولی روود وکاخ باکینگهام، محل اقامت ملکه الیزابت د.م و خانواده ی سلطنتی بریتانیا است. ملکه بیشتر آخر هفته‌های خود را در آنجا سپری می‌کند.

این قلعه محل دفن تعدادی از پادشاهان بریتانیا از جمله جورج پنجم و ادوارد هشتم و اعضای خانواده سلطنتی نیز هست. بنابراین نام "صندلی وینزور" بیشتر به نام مکانی که در آن مشهور شده ،منتصب گشته، هرچند که اشکال متنوعی از آن در سراسر جهان ساخته شده است.

این مدل با الهام از چرخ درشکه و گاری ساخته شد.پشتی صندلی به شکل چرخ درشکه دارای پره هاییست و کف صندلی چوبی به نحوی زین شکل،کمی تورفته که در واقع متناسب با انحنای بدن پرداخت شده و به همین دلیل بسیار راحت است.

نرده های پشتی بصورت مورب با اتصال مورتیس و تنون به داخل کف صندلی فرو رفته و پایه ها نیز به همین صورت به کف متصل هستند.

افسانه ای در مورد این سبک صندلی مطرح است که به شاه جورج II نسبت داده می شود بدین روایت که این صندلی مورد علاقه ی شاه جورج دوم واقع می شود و وی بدلیل راحتیش مجذوب آن می گردد و بدین وسیله این صندلی در تمام انگلستان و مستعمراتش رایج می گردد.

اگر صندلی Windsor در انگلستان ایجاد شد، شکل آن قطعا در امریکا کامل شد. صنعتگران، برجستگی مرکزی را که در پشت نمونه ی اصلی این صندلی بود را حذف کردند که این تغییرات به "تعادل ،ظرافت و هماهنگی" آن افزود.

Windsors در سبک های مختلفی ساخته شد اما شناخته شده ترین نمونه ی آن، یک صندلی با پشت نیم دایره ای است .این نمونه اغلب در پرتره های شخصیت های برجسته استعماری ظاهر می شوند و حتی در ماجرای انقلاب آمریکا به اعضای کنگره قاره ای دوم منتهی می شود. قضیه از این قرار بود که فرانسیس ترامپ، یک صندلی ساز و کابینت ساز قرن 18 در فیلادلفیا ، پنسیلوانیا بود.ترامپ انواع مبلمانی را در سبک های ملکه آن ، چیپندیل و فدرال تولید کرد. فرانسیس بیش از صد عدد از آنها را برای خانه ایالت فیلادلفیا در دهه 1770 ساخته بود که گمان می رود از آنها در دومین کنگره ،در تالار استقلال ایالات متحده استفاده شد و چنان که پیداست ،در نقاشی های امضای اعلامیه استقلال به تصویر کشیده شده است و این از دلایل محبوبیت صندلی ویندزور در آمریکا شد چرا که به طور ناگهانی با نام پدران بنیانگذار استقلال امریکا گره خورد.

پدران بنیان‌گذار (Founding fathers)   به گروهی از رهبران سیاسی آمریکا اطلاق می شود که یا اعلامیه استقلال ایالات متحده را در سال 1776 میلادی امضا کردند یا با شرکت در انقلاب آمریکا به کسب استقلال مستعمرات سیزده گانه از بریتانیا یاری رساندند و یا در راستای تدوین و اقتباس چارچوب قانون اساسی آمریکا فعالیت نمودند یا در تثبیت دولت تعیین شده در قانون اساسی نقش مهمی ایفا کردند. مورخ آمریکایی، ریچارد ب. موریس، در سال ۱۹۷۳، هفت شخص زیر را از مهمترین پدران بنیانگذار ایالات متحده دانسته‌است: جان آدامز، بنجامین فرانکلین ، الکساند همیلتون، جان جی، توماس جفرسون، جیمز مدیسون و جرج واشنگتن.

•رنگ های اصیل این صندلی مشهور، سبز تیره، قهوه ای یا سیاه رنگ بود اما  رنگ های روشن تر مانند قرمز، زرد و حتی سفید نیز برای آن استفاده می شد.

•پایه ها در این صندلی ها اغلب با یک قیدH  مانند به هم مرتبط شده اند. آنها ساده یا پیچیده و یا به شکلی فرم یافته بودند؛ برخی از نمونه ها از  اواخر دهه 1700 تا اوایل دهه 1800 به شکلی شبیه به ساقه های بامبو ساخته می شدند.

از آغاز قرن نوزدهم، سازندگان مبلمان شروع به ساخت قطعات جداگانه آن کردند و نوعی صندلی هم تحت عنوان اسپیندل با ظاهری مشابه شهرت گرفته بود.

مورخان از سال 1725 تا 1860 به عنوان دوران طلایی صندلی ویندزور اشاره می کنند؛ پس از آن، مدل هایی با دسته های مختلف جایگزین آن شد اما با این وجود، به عنوان یک عنصر اصلی در تاریخ مبلمان باقی مانده است و به خصوص در طول دهه 1910، به عنوان آیکنی از جنبش ضد استعماری شناخته می شد و در دهه 1980، با افزایش اعتبار هنر،به عنوان نمونه ای از صنایع دستی بومی آمریکا شناخته شد.

Windsor، درحقیقت، اولین صندلی تولید انبوه آمریکای استقلال یافته بود، درست مانند خود ایالات متحده که یک نمونه اولیه انگلیسی بود که در جهت منحصر به فرد خود توسعه یافت.

وینزور
وینزور"
وینزور"